مبانی نظری و پیشینه تحقیق فشار خون ( فصل دوم پایان نامه )

توسط | دی ۱۱, ۱۳۹۵

مبانی نظری و پیشینه تحقیق فشار خون ( فصل دوم پایان نامه ) در ۲۴ صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

  • همرا با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
  • توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
  • پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
  • رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
  • منبع : دارد (به شیوه APA)
  • نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

قسمتی از مبانی نظری متغیر:

مقدمه

امروز یکی از معضلات جامعه پزشکی افزایش فشارخون می­باشد که احتمالا مهمترین مشکل سلامتی در کشورهای پیشرفته است. بیماری فشارخون شایع و بدون علامت بوده، به راحتی شناسایی می­گردد و معمولاً به آسانی درمان می­شود و اغلب در صورت عدم درمان به عوارض کشنده­ای منجر می شود (داویس، ۲۰۱۴)، هنگامی که گفته می­شود شخصی افزایش فشارخون دارد، معمولاً منظور این است که فشار متوسط شریانی او بالاتر از حد فوقانی مقادیر طبیعی است. معمولاً زمانی که فشار خون متوسط شریانی او بالاتر از ۱۱۰ میلی متر جیوه در حال استراحت باشد به عنوان هیپرتاسیون تلقی می شود؛ در حالت عادی هنگامی دیده می­شود که فشار دیاستولی بیش از ۹۰ میلی متر جیوه و فشار سیستولی بیش تر از حدود ۱۳۵ تا ۱۴۰ میلی متر جیوه باشد. فشار خون مشکل اصلی بهداشت عمومی در ایالات متحده امریکا و کشورهای صنعتی جهان، به طوری که در حدود ۵۰ میلیون نفر در امریکا از این بیماری رنج می­برند (طیبی و همکاران، ۲۰۱۲). بیماران مبتلا به فشار خون به طور زودرس فوت می­کنند، شایع ترین علت مرگ، بیماری قلبی بوده و فشارخون بالا بر قلب، دستگاه عصبی و کلیه­ها اثرات بسیار خطرناکی را در­بردارد (هارسیون، ۲۰۰۱، ترجمه نورانی، رحیم زاده و حشتمی، ۱۳۸۰). براساس اطلاعات حاصله از ۹ مطالعه در افراد با فشارخون دیاستولی ۱۰۵ میلی لیتر جیوه نسبت به افراد با فشار دیاستولی ۷۶ میلیمترجیوه، خطر سکته مغزی ۱۰ برابر و خطربیماری­های عروقی کرونر پنج برابر بیشتر است (سموات، حجت­زاده و نادری آسیا­بر، ۱۳۹۳).

تعریف فشار خون

فشارخون بیماری است که معلول چند عامل است، برون داد قلبی بسیار بالا، حجم خون بسیار زیاد، یا مقاومت رگ­های خونی پیرامونی در مقابل جریان خون. هنگامی که فشار وارده از سوی خون به دیواره رگ­های خونی بالا باشد و درمان نگردد منجر به پیامدهای شدید و منفی هم چون سکته مغزی و حمله قلبی می­شود. بیماری فشارخون مستلزم داشتن فشارخون بالا (بالای۱۴۰درجه سیتولی و ۹۰ درجه دیاستولی و پیوسته، معمولا در طول چندین هفته یا ماه است) (دیماتئو، ۲۰۰۹، به نقل از طیبی و همکارن، ۲۰۱۲) برای جاری شدن خون در شریان­های اعضای بدن و رسیدن مواد غذایی و اکسیژن به قسمت­های مختلف بدن، نیرویی مورد نیاز است که از طریق پمپ قلب ایجاد می­شود و فشار خون نام دارد. این فشار توسط دستگاه سنجش فشارخون قابل ارزیابی است. در هر بار سنجش دو عدد ارائه می­شود. عدد نخست که فشار خون سیستولیک نام دارد، فشاری است که در زمان حداکثر قدرت قلب در پمپ خون، به دیواره رگ وارد می‌شود و عدد دوم که فشار خون دیاستولیک نام دارد، نیروئی است که در زمان استراحت قلب بر دیواره رگ وارد می­گردد (سموات و همکاران ،۱۳۹۳).

موقعیت فرد در زمان سنجش فشار­خون

بیمار نباید:

– یک ساعت قبل از سنجش، کافئین مصرف نماید

– نیم ساعت قبل از سنجش سیگار بکشد

– تحریک آدرنورژیک مصنوعی داشته باشد

و

– باید در محیطی ساکت و آرام ۵-۱۰ دقیقه استراحت نماید.

در زمان ارزیابی، فرد باید نشسته یا دراز کشیده، در حالت آرام و راحت قرار گیرد. بازوها به صورت جزئی خم بوده و در سطح قلب قرار داشته و ماهیچه­ها باز و کاملاً شل باشند. برای رسیدن به چنین شرایطی بهتر است بازوها حائل داشته باشند


. Dimatteo

مشاهده پیش فاکتور ، پرداخت و دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *