مبانی نظری و پیشینه پژوهش خیانت زناشویی ( فصل دوم پایان نامه )

توسط | دی ۱۲, ۱۳۹۵

مبانی نظری و پیشینه پژوهش خیانت زناشویی ( فصل دوم پایان نامه ) در ۱۸ صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

  • همرا با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
  • توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
  • پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
  • رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
  • منبع : دارد (به شیوه APA)
  • نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

قسمتی از مبانی نظری متغیر:

تعریف

خیانت زناشویی موضوعی است که زوج درمانگران به صورت منظم در کارهای بالینی شان با آن مواجه می شوند و می تواند تجربه ای گیج کننده و دردناک برای همه ی کسانی باشد که با آن درگیرند، افزون بر این، خیانت یکی از دلایل عمده ی طلاق و از هم پاشیدن ازدواج است (اسچیکلفورد، گوتز و بیسر، ۲۰۱۴). عموم مردم اذعان دارند که هر چند عشث رومانتیک می تواند کشش متقابل شدیدی بین زن و مرد جوان به وجود آورد، ولی این عشق معمولاً از عمر چندانی برخوردار نیست و زمانی که شور اولیه آن از بین برود می توان انتظار داشت که رابطه ی زناشویی نیز که بر اساس چنین عشقی استوار گردیده است، متزلزل شده و از هم بپاشد.

خیانت، عبور از فرد از مرز رابطه­ی زناشویی با برقراری صمیمیت فیزیکی یا عاطفی فرد با فردی خارج از حیطه زناشویی است. خیانت شامل برقراری ارتباط جنسی یک فرد متأهل با جنس مخالف، خارج از چارچوب خانواده (غیر از همسر) است (رفیعی، حاتمی و فروغی، ۱۳۹۰).

خیانت زناشویی بر اساس یک تعریف کلی نقض تعهد رابطه دو نفره است که منجر به شکل گیری درجاتی از صمیمیت عاطفی و فیزیکی با فردی خارج از این رابطه می شود (مدرسی، زاهدیان و هاشمی محمدآباد، ۱۳۹۳). علی رغم این که خیانت زناشویی یک مفهوم رایج در ازدواج است اما به صورت ناچیزی شناخته شده است و با توجه به تابو بودن مسأله، پیشینه و بررسی روشنی در ارتباط با این موضوع وجود ندارد (آویرام و آمیچای- هامبورگر، ۲۰۱۳).

انواع خیانت

الف) خیانت­های عاطفی: یکی از زوجین به دلایل مختلف، مشکلات و مسائل عاطفی خود را بیش از آنکه با همسرش مطرح کند، با فرد دیگری خارج از خانواده اش در میان می­گذارد و از او حمایت عاطفی می جوید. بی­وفایی­های عاطفی اشکال مختلفی مثل ارتباط اینترنتی، ارتباط در محیط­های کاری و ارتباطات تلفنی دارد این نوع خیانت در زنان بیشتر است.

ب) خیانت­های جنسی: به معنای روابط جنسی مرد یا زنی متاهل با جنس مخالف است که غریبه باشد که این خیانت در همه­ی فرهنگ­ها ناپسندیده تلقی می­شود. این ارتباطات شامل ارتباط با زنان خیابانی، ارتباط جنسی با همجنسان است. این نوع خیانت در مردان بیشتر از زنان است.

ج) خیانت­های مرکب: که شامل ترکیبی از خیانت عاطفی و خیانت جنسی می­باشد. این نوع خیانت بیشترین نوع آن است که گاهی از روابط جنسی به روابط عاطفی و گاهی از روابط عاطفی به روابط جنسی کشیده می­شود و سخت­ترین نوع خیانت از نظر درمان است (استیگلیتز، گورون، کاپلان و وینکینگ، ۲۰۱۲).

علل خیانت

۱٫ نارضایتی از زندگی زناشویی: افرادی که از زندگی زناشویی خود خشنود نیستند چهار بار بیشتر از سایر افراد مرتکب بی وفایی می­شوند.

۲٫ طلاق: در مقایسه با افرادی که هرگز طلاق نگرفته­اند، افرادی که قبلاً طلاق گرفته­اند بیشتر احتمال دارد که مرتکب بی وفایی شوند.

۳٫ پایین بودن سن ازدواج: افرادی که در سن پایین ازدواج کرده­اند، احتمال بیشتری دارد که مرتکب بی وفایی شوند.

۴٫ وضعیت شغلی: افرادی که خارج از منزل مشغول به کار هستند احتمال بیشتری دارد که مرتکب بی وفایی شوند.

۵٫ درآمد: افراد دارای درامد بالا نسبت به افرادی که درامد پایین دارند احتمال بیشتری دارد که به همسر خود بی وفا باشند.

۶٫ تحصیلات: افراد دارای تحصیلات بالا نیز بیشتر از سایر افراد در معرض بی وفایی قرار دارند.

۷٫ فقدان عقاید مذهبی: کسانی که هرگز در مراسم مذهبی و مساجد شرکت نمی­کنند، ۵/۲ برابر بیشتر از آن­هایی که شرکت می­کنند، در معرض ارتکاب به بی وفایی قرار دارند.

۸٫ نیازهای برآورده نشده، تعارضات حل نشده، عزت نفس پایین، عوامل شخصی روانی و عوامل فرهنگی و محیطی همگی در بروز بی وفایی نقش دارند.

۹٫ زن یا مرد احساس می­کنند مستحق این هستند که شاد و خوشحال باشند و روابط آزادانه داشته باشند.

۱۰٫ ازدواج از اول به صورت تحمیلی صورت گرفته باشد.

۱۱٫ یکی از زوجین از نظر زوج دیگر زیبا و جذاب نباشد.

۱۲٫ خیانت از نوع آشیانه خالی: پس از اینکه فرزندان ازدواج کردند و خانه را ترک کردند رابطه زوجین سرد می­شود و احساس تنهایی می­کنند و برای تسکین تنهایی و نارضایتی به سمت خیانت کشیده می­شوند.

۱۳٫ عامل جنسی که شامل تهییج، کنجکاوی و جدید بودن موضوع است (گلاسو رایت ۱۹۹۹، به نقل از اسچیکلفورد، ۲۰۱۴؛ کارتر، ۲۰۱۰، ترجمه­ی امیری­نیا و آقازاده، ۱۳۹۳).

نقش عوامل شخصیتی و روانی افراد در خیانت

روابط خارج از ازدواج به خودشیفتگی افراد، اعتماد به نفس شکننده، نیاز برای حفظ عزت­نفس و اختلالات روانی نسبت داده شده است. یکی از قوی ترین عوامل پیش بینی کننده­ی بی وفایی خودشیفتگی شخصیتی است. زنانی که خودشیفتگی زیادی دازند پیش بینی می شود که ممکن است به دنبال جلب توجه باشند، قرار ملاقات بگذارند، شب در جایی بمانند و همه­ی این ها موجب می شود که روابط خارج از ازدواج و یا روابط جنسی خارج از ازدواج داشته باشند. علاوه بر خودشیفتگی دو عامل قوی پیش بینی کننده­ی بی وفایی احساس مسئولیت پایین و روان پریشی(اختلال شدید روانی) هستند که عنصر مشترک آن ها تکانشگری و ناتوانی در خویشتن داری و به تأخیر انداختن لذت است.

واکنش­های مردان و زنان به خیانت

مردان:

۱٫ قطع رابطه­ی زناشویی

۲٫ انتقام گرفتن

۳٫ به دنبال یافتن معشوقه برای خود

زنان:

۱٫ بحث و گفتگو در مورد بی وفایی

۲٫ مواجهه کردن همسر با مسئله­ی بی وفایی و صحبت با او

۳٫ کار بر روی بهبود رابطه­ی فعلی و بازسازی آن

۴٫ بخشیدن همسر

۵٫ افکار بی وفایی

۶٫ نا امیدی و پریشانی

۷٫ احساس نا امنی و تردید نسبت به خود

۸٫ کاهش عزت نفس

زنان تصور می­کنند که برقراری رابطه­ی نامشروع وقتی که برای عشق باشد موجه است، در حالی که مردان وقتی آن را موجه می­دانند که برای عشق نباشد. زن­ها برای رابطه­ی نامشروع خود احساس پریشانی و گناه می­کنند، اما مردان از آن لذت می­برند (سودانی، کریمی، مهرابی­زاده هنرمند و نیسی، ۱۳۹۱؛ کروکی، ۲۰۱۳).– Marital Infidelity

– Shackelford

– Besser

– Goetz

– Aviram

– Amichai-Hamburger

– Stieglitz

– Gurven

– Kaplan

– Winking

– Glass

– Wright

– Kuroki

مشاهده پیش فاکتور ، پرداخت و دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *