مبانی نظری و پیشینه پژوهش سبک های تصمیم گیری (فصل دوم پایان نامه)

توسط | دی ۱۲, ۱۳۹۵

مبانی نظری و پیشینه پژوهش سبک های تصمیم گیری (فصل دوم پایان نامه) در ۲۵ صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

  • همرا با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
  • توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
  • پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
  • رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
  • منبع : دارد (به شیوه APA)
  • نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

قسمتی از مبانی نظری متغیر:

تعریف تصمیم گیری

تصمیم‌گیری چیست؟ پاسخ به این سوال از ابعاد مختلف متفاوت است. ساده‌ترین تعریف در مورد تصمیم‌گیری عمل انتخاب است. تعریف دیگر تصمیم‌گیری یافتن راه حل بهینه برای مسأله است همچنین تصمیم‌گیری مجموعه‌ای از مراحل و اقدامات مشخص را دربر می‌گیرد که اطلاعات در آن نقش مهم و حیاتی را بر عهده دارد. بر همین اساس تصمیم‌گیری را آخرین مرحله استفاده از اطلاعات دانسته‌اند (غضنفری و غفاریان، ۱۳۹۲).

دانمشندان و صاحب‌نظران تعریف‌های قابل توجهی را از تصمیم‌گیری ارائه داده‌اند که در زیر به قسمت‌هایی از آن اشاره می‌شود.

۱- تصمیم‌گیری به معنای برگزیدن یکی از راه‌های مختلفی است که برای اقدام وجود دارد (سیدجوادین، ۱۳۹۳).

۲- تصمیم‌گیری فرایندی است شامل شناسائی، تعریف و تشخیص مسائل و یافتن راه‌های گوناگون برای حل مسأله، ارزیابی راه‌ حل‌های ارائه شده و انتخاب بهترین راه حل می‌باشد.

۳- تصمیم‌گیری عبارت است از انتخاب یک راه حل از میان دو یا چند راهکار (رابسون، ۲۰۱۵).

۴- تصمیم‌گیری عبارت است از فرایند گزینش مطلوب‌ترین یا منطقی‌ترین روش برای حل یک مسأله یا رسیدن به هدف.

۵- تصمیم‌گیری، فرایند جمع‌آؤری اطلاعات برای ارزیابی گزینه‌ها و انتخاب بهترین آنها برای حل مسأله است (واگنر، ۲۰۱۴).Robson

Wanger

فرایند تصمیم‌گیری

هر فعالیتی جهت انجام شدن نیازمند تکمیل مراحلی از قبل می‌باشد. تصمیم‌گیری نیز مانند بقیه فعالیت‌ها از این امر مستثنی نیست. مراحلی که می‌بایست طی شود تا تصمیم اتخاذ شود به طور کلی دارای ۵ مرحله است که در ذیل بیان شده است:

شناخت مشکل یا فرصت

اولین قدم در فرایند تصمیم‌گیری با تعیین و مشخص کردن مسائل شروع می‌شود. در تعیین یک مشکل (فرصت) مهم این است که نه تنها باید مشکل را بررسی کرد بلکه باید به علل ضمنی آن هم توجه کرد در اصل قدم مهم در مراحل فرایند تصمیم‌گیری این است که می‌بایست بیشتر به دنبال فرصت‌های تصمیم‌گیری بود تا رفع مشکلات، چراکه سرانجام مشکلات خودشان را ظاهر می‌کنند.

تعیین و بسط گزینه‌ها

برای حل هر مشکلی، راه‌های مختلفی وجود دارد. در این مرحله از فرایند تصمیم‌گیری باید به تمامی راه‌های عملی که می‌شود از طریق آن‌ها مشکل را برطرف کرد توجه کرد. از همان ابتدا باید به راه حل‌هایی توجه کرد که هم مرتبط باشند و هم با توجه به شرایط قابلیت اجرایی داشته باشند.

ارزیابی گزینه‌ها

معمولاً هر یک از راه حل‌ها مزایا و اشاکالاتی دارند. یک گزینه ممکن است آشکارا بهترین باشد، ولی ممکن است همان گزینه، نقاط ضعفی هم داشته باشد. به طور کلی راه‌های گوناگونی برای ارزیابی گزینه‌ها وجود دارند. یک راه این است که نقاط ضعف و قوت هر یک را فهرست‌بندی کنیم که این امر، غالباً به این امر منجر می‌شود که گزینه‌ای به عنوان بهترین مشخص شود. راه دیگر برای ارزیابی گزینه‌ها تعیین بازده انتظاری هر یک از آن‌هاست.Recognize & Define Problem Or Opportunity

Identify & Expand Alternatives

Evaluation

مشاهده پیش فاکتور ، پرداخت و دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *