مبانی نظری و پیشینه پژوهش (فصل دوم پایان نامه ارشد) سرزندگی و سرزندگی آموزشی

توسط | دی ۹, ۱۳۹۵

.

مبانی نظری و پیشینه پژوهش (فصل دوم پایان نامه ارشد) سرزندگی و سرزندگی آموزشی در ۲۹ صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

.

قابل ویرایش : بله

منابع : جدید و آپدیت شده

فرمت فایل : ورد

نحوه پرداخت و دریافت : بلافاصله پس از پرداخت آنلاین قادر به دانلود خواهید بود .

پشتیبانی تخصصی : ۰۹۱۹۱۸۰۹۸۳۴ ( لطفا فقط پیامک یا تلگرام )
.

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

همرا با منبع نویسی درون متنی فارسی و انگلیسی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه

توضیحات نظری در مورد متغیر و همچنین پیشینه در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب برای فصل دو پایان نامه

منبع : دارد (به شیوه APA)

نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

قسمتی از مبانی نظری متغیر:

سرزندگی آموزشی

سرزندگی آموزشی به پاسخی مثبت، سازنده و انطباقی اشاره می کند که شامل انواع چالش ها و موانعی که در موقعیت های روزمره و عادی آموزشی اتفاق می افتد(پوت وین، کوننورس، سیمس و دوگلاس-وسبورن، ۲۰۱۲). سرزندگی آموزشی سازه ای است که از درون روان شناسی مثبت برخاسته(مارتین، ۲۰۱۴) و به این واقعیت اشاره دارد که آن می تواند دانش‏آموزان را توانا کند تا به موفقیت آمیزی با موانع و چالش های تحصیلی هم چون نمرات ضعیف، فشار امتحان، تکالیف سخت و دشواری که در طول تحصیل و مدرسه رخ می‏دهد به مقابله بر خیزند(مارتین و مارش، ۲۰۰۸). همچنین سرزندگی آموزشی، سرزندگی و تحمل کردن روانشناختی روزمره در مدرسه را منعکس می کند(مارتین و مارش، ۲۰۰۸). سرزندگی روانشناختی به فرایند پویای انطباق و سازگاری مثبت با تجارب تلخ و ناگوار در زندگی گفته می‏شود(مارتین و مارش، ۲۰۰۶). سرزندگی را در محیط آموزشی به عنوان احتمال موفقیت بسیار بالا در مدرسه و سایر موقعیت­های زندگی به رغم مصائب و دشواری­های محیطی می­دانند. در محیط آموزشی دانش­آموزان دارای سرزندگی، به رغم موانع و مشکلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در سطح بالایی موفق می­شوند

تاریخچه سرزندگی

تاریخچه سرزندگی را می­توان در چهار موج تحقیقات توضیح داد. اولین موج اصلی تحقیقات سرزندگی به توصیف پدیده­ی سرزندگی همراه با مفاهیم اساسی و روش­شناسی آن پرداخت و بر فرد تمرکز داشت. ویژگی این موج تحقیقات این بود که به صورت طولی انجام می­شد که از طریق شناسایی عوامل حمایتی پیش­بینی کننده­ی رشد سرزندگی کمک شایانی به این زمینه کرده است(صالحی، ۱۳۹۳). موج دوم دربرگیرنده­ی تعاریف پویاتری درمورد سرزندگی با تمرکز بر سازگاری مثبت در شرایط نامطلوب و خطرساز بود و بر تبادلات بین افراد و بسیاری از سیستم­هایی که رشد در آن محیط ها صورت می­گیرد، پرداخت. موج سوم بر مداخلات بازدارنده تمرکز دارد. موج چهارم که اکنون در حال شکل­گیری است به تحقیقات بین رشته­ای درمورد سرزندگی به منظور ادغام اصول زیستی و ژنتیک سرزندگی با فهم فرایندهای محیطی و روانی اجتماعی مؤثر بر آن و ایجاد فن­آوری می­پردازد(ماستن، ۲۰۰۷).

سرزندگی را به معنای مهارت­ها، خصوصیات و توانمندی­هایی تعریف می­شود که فرد را قادر می­سازد با سختی‏ها، مشکلات و چالش­ها سازگار شود. هرچند برخی از ویژگی­های مرتبط با سرزندگی به صورت زیستی و ژنتیکی تعیین می شوند، اما مهارت­های مربوط به سرزندگی را می­توان یاد داد و تقویت نمود(آلورد و همکاران، ۲۰۰۵؛ به نقل از کرد میزرا نیکوزاده، ۱۳۸۸).

۲-۱-۳- نظریه های سرزندگی

۲-۱-۳-۱- نظریه جبرانی: متغیری است که تاثیر مواجهه با خطر را خنثی می کند. این عامل با عامل خطر زا در تعامل نیست، بلکه به جای تعامل با عامل خطر زا، تاثیری مستقیم بر پیامد مورد نظر دارد. هم عامل خطر زا و هم عامل جبرانی هر دو در پیش بینی پیامد نقش دارند.

۲-۱-۳-۲-نظریه چالش: مدل چالش سرزندگی، فشار آور به عنوان عامل بالقوه ی افزایش دهنده­ی تطابق نوفقیت آمیز عمل می کند. در این مدل، استرس خیلی کم، چالش کافی را ایجاد نمی کند و استرس خیلی زیاد نیز درماندگی را به فرد منتقل می کند که می تواند منتهی به رفتار ناسازگارانه شود. اگرچه، سطوح متوسط استرس، فرد را با چالش مواجهه می دهد که در هر صورت غلبه ی فرد بر این استرس، کفایت او تقویت می‏شود. اگر چالش به طور موفقیت آمیز به پایان برسد، فرد برای مشکل بعدی آماده می شود. راتر(۱۹۸۷، به نقل از کرد میزرا نیکوزاده، ۱۳۸۸)، این فرایند را مقاوم سازی یا مصون سازی نامیده است. اگر تلاش ها برای مواجهه با چالش به طور موفقیت آمیزی به پایان نرسد، فرد به صورت فزاینده ای نسبت به خطر آسیب پذیر خواهد شد. بنابراین، سطح بهینه­ی استرس، هنگامی رخ می دهد که تطابق به همان اندازه که فرد با چالش مواجهه می‏شود، تقویت شده باشد. این مدل مستلزم داده های طولی بوده و به طور تحلیلی با استفاده از مدل سازی معادله ساختاری یا مسیر(مثل لیزرل) سنجیده می شود.

مشاهده پیش فاکتور ، پرداخت و دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *