مبانی نظری و پیشینه پژوهش (فصل دوم پایان نامه ارشد) سالمندی و نظریه های پیرامون سالمندی

توسط | دی ۱۰, ۱۳۹۵

.

مبانی نظری و پیشینه پژوهش (فصل دوم پایان نامه ارشد) سالمندی و نظریه های پیرامون سالمندی در ۱۷ صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

.

قابل ویرایش : بله

منابع : جدید و آپدیت شده

فرمت فایل : ورد

نحوه پرداخت و دریافت : بلافاصله پس از پرداخت آنلاین قادر به دانلود خواهید بود .

پشتیبانی تخصصی : ۰۹۱۹۱۸۰۹۸۳۴ ( لطفا فقط پیامک یا تلگرام )
.

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

همرا با منبع نویسی درون متنی فارسی و انگلیسی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه

توضیحات نظری در مورد متغیر و همچنین پیشینه در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب برای فصل دو پایان نامه

منبع : دارد (به شیوه APA)

نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

قسمتی از مبانی نظری متغیر:

سالمندی و مشکلات آن

سالمندان در ایران معاصر به دلیل تغییرات جمعیت شناختی بخش بزرگی از جامعه ایران به شمار می آیند (قدرتی، محمدیان، محمدپور و افراسیابی، ۱۳۹۱). افزایش جمعیت سالمند در عصر حاضر چالشهای فراوانی را برای جوامع سراسر دنیا ایجاد نموده است. بر اساس تخمین ها طی سالهای ۱۹۹۰ تا۲۰۲۰ سن جمعیت بین ۶۵ تا ۷۴ سال ۷۴ درصد افزایش خواهد یافت، این در حالی است که افزایش جمعیت زیر ۶۵ سال ۲۴ درصد خواهد بود(سیه و وانگ، ۲۰۰۳؛ به نقل از مومنی، ۱۳۹۰). ایران نیز طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ با داشتن ۲۷/۷ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال کشوری رو به سالمندی تبدیل شده است و تا ۱۵ سال آینده این رقم به ۷/۱۰ درصد افزایش خواهد یافت(مومنی، ۱۳۹۰). جمعیت سالمندان ایران در سال ۲۰۵۰ به بیش از ۲۶ میلیون نفر و نسبت به کل جمعیت به حدود ۲۳ درصد خواهد رسید. از آنجا که پدیده سالمندی در همه جنبه های زندگی جوامع بشری از جمله طیف گسترده ای از ساختارهای سنی، ارزش­ها و معیارها، و ایجاد سازمان­های اجتماعی تحولات قابل ملاحظه­ای به وجود می آورد، مقابله با چالش‏های فراراه این پدیده و اتخاذ سیاست­های مناسب برای ارتقای وضعیت جسمی و اجتماعی روانی سالمندان اهمیت بسیار دارد(رضوانی، منصوریان، احمدآبادی، احمدآبادی و پروائی هره دشت، ۱۳۹۲). در سیر تاریخ جوامع، انتقال جمعیت شناختی نتایج اجتناب ناپذیری داشت(قدرتی، محمدیان، محمدپور و افراسیابی، ۱۳۹۱) که سالمندی از جمله آنهاست. کاهش مرگ میر و افزایش امید به زندگی موجب افزایش سالمندان شد که نشانگر فرهنگ یک ملت اند(شامن و همکاران، ۱۹۹۳؛ به نقل از قدرتی، محمدیان، محمدپور و افراسیابی، ۱۳۹۱).

از آنجا که پدیده سالمندی در همه جنبه های زندگی جوامع بشری از جمله طیف گسترده ای از ساختارهای سنی، ارزشها، و معیارها، ایجاد سازمان های اجتماعی تحولات قابل ملاحظه ای به وجود می آورد، مقابله با چالش های فرارو این پدیده یعنی سالمندی اهمیت بسیار دارد(رضوانی، منصوریان، احمدآبادی، احمدآبادی و پروائی هره دشت، ۱۳۹۲). با افزایش سن و رسیدن به دوران سالمندی بروز برخی اختلالات جسمی و روانی دور از انتظار نیست(مهری آدریانی، مجدی نسب، شرف الدین زاده، ۱۳۹۲). افزایش جمعیت سالمندی، افزایش بیماری­های گوناگون، افسردگی(شلمن و همکاران، ۲۰۰۹؛ به نقل از مومنی، ۱۳۹۰)، ناتوانی­ها، معلولیت­ها و نهایتا وابستگی را به دنبال خواهد داشت. همان طور مشخص است بیشتر تحقیقات بر افسردگی سالمندان تمرکز کرده اند(کریمی، اسماعیلی و آرین، ۱۳۸۹). افسردگی از عمده ترین مسائل دوره سالمندی است که در نتیجه عوامل مختلف مربوط به آخرین مرحله زندگی از قیبل بیماری های مزمن، از دست دادن دوستان و عزیزان و ناتوانی در انجام فعالیت های مورد علاقه فرد، بسیاری این افراد یعنی سالمندان را درگیر می کند(کریمی، اسماعیلی و آرین، ۱۳۸۹). افراد سالمند در نتیجه ضعف بینایی، شنوایی و دیگر تغییرات جسمانی، همچنین فشارهای بیرونی؛ نظیر محدودیت منابع مالی، احساس می کنند کنترل خویش را بر زندگی از دست داده اند. این قبیل مسائل و مشکلات، منجر به ایجاد هیجانات منفی مثل غم، اضطراب، عزت نفس پایین، انزوای اجتماعی و یاس و دلمردگی در فرد سالمند می شود و افسردگی بزرگترین مشکل روانی و پیامد جدی و خطرناک این گونه عواطف است(انجمن روانشناسی آمریکا، ۲۰۰۴). به طور معمول روش درمانی افسردگی سالمندان دارو درمانی است اما در دهه های اخیر توجه به رویکردهای روانشناختی معطوف شده است(مومنی، ۱۳۹۰). از دهه ۱۹۷۰ در حوزه درمان افسردگی سالمندان، خاطره پردازی مورد توجه قرار گرفت و با توجه به این که دارو درمانی جدا از پیامدهای فیزیکی(قلبی، عروقی و عصبی) رفتارهای سازشی را در برابر عود افسردگی به فرد سالمند یاد نمی دهد(وات و کیپلیز، ۲۰۰۰)، امروزه به عنوان یکی از مهم ترین موضوعات روانشناسی سالمندان در حوزه نظری و عملی تبدیل شده است. بنابراین برای مدیریت این مساله و فائق آمدن بر پیامدهای آن، ارائه برنامه و راهکارهای مناسب جهت ارتقاء وضعیت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی سالمندان در دستور کار تمامی جوامع، از جمله ایران قرار گرفته است(مانی، ۱۳۸۹)

نظریه های مطرح شده پیرامون سالمندی

ژرونتولوژی یا علم پیری شناسی فرآیندهای پیری را از جنبه های زیست شناختی، روانشناختی، و جامعه شناختی مورد مطالعه قرار می دهد. در هر سه زمینه، تلاش بر آن بوده که علت پیدایش پدیده پیری، شرح داده شود.

نظریه­های ارائه شده در مورد سالمندی به شرح زیر میباشند:

نظریه های زیست شناختی

۱-نظریه ایمنی:

نظریه ایمنی، معتقد است که سیستم ایمنی، با خارج ساختن عوامل خارجی و یا تخریب آنها، بدن را محافظت می کند. عوامل خارجی شامل ویروس­ها، باکتری­ها، قارچ­ها و احتمالا سلول های بدن خود فرد که تغییرات نئو پلاستیک پیدا کرده­اند می باشد. ارگان­های عمده­ای که در سیستم ایمنی نقش دارند، عبارتند از: مغز استخوان، تیموس، طحال و غددلنفاوی، بعد از سن جوانی بتدریج واکنش­های ایمنی کاهش یافته و وزن غده تیموس کاهش می یابد و توانایی آن، در تولید سلول های T تغییر می کند و تأثیر سالمندی بیشتر درسلول های T مشاهده می شود و با بالا رفتن سن، سلولهای مغز استخوان نیز توانایی خود را از دست می دهند و به دنبال این کاهش در اعمال طبیعی، میزان عفونت و سرطان افزایش مییابد. بر اساس این نظریه، دستگاه ایمنی بدن، بعضی از قسمتهای سالم بدن را از بین می­برد و بنظر می‏رسد که سیستم دفاعی بدن، بر علیه خود بپا خواسته و به قسمت­هایی از بدن، حمله می­کند. گویی این قسمت­ها مهاجمان خارجی می­باشند. این عمل منجر به مصونیت خود بخود می گردد. هر چند که این مواد، به قصد ایجاد تطابق در بدن، تولید می شود ولی در جریان تولید آن بدن ضرورتاً خود را از میان می‏برد و بنابراین با افزایش سن از مصونیت فرد در مقابل بیماریها کاسته می­شود. این نقصان دستگاه ایمنی با این که بعضی از امراض مهلک و استحاله ها را توجیه می­کند؛ ولی نمی­تواند در تمامی موارد صادق باشد در نتیجه این نظریه فقط به قسمتی از مسئله فرایند پیر شدن پاسخ می­دهد(ماتسون و کونل، ۱۹۸۸).. Gerontology

. Immunity theory

مشاهده پیش فاکتور ، پرداخت و دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *