مبانی نظری و پیشینه پژوهش (فصل دوم پایان نامه) حمایت اجتماعی

توسط | دی ۱۰, ۱۳۹۵

.

مبانی نظری و پیشینه پژوهش (فصل دوم پایان نامه) حمایت اجتماعی در ۲۱ صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

.

.

.

قابل ویرایش : بله

منابع : جدید و آپدیت شده

فرمت فایل : ورد

نحوه پرداخت و دریافت : بلافاصله پس از پرداخت آنلاین قادر به دانلود خواهید بود .

پشتیبانی تخصصی : ۰۹۱۹۱۸۰۹۸۳۴ ( لطفا فقط پیامک یا تلگرام )
توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

همرا با منبع نویسی درون متنی فارسی و انگلیسی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه

توضیحات نظری در مورد متغیر و همچنین پیشینه در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب برای فصل دو پایان نامه

منبع : دارد (به شیوه APA)

نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

قسمتی از مبانی نظری متغیر:

تعریف مفهومی حمایت اجتماعی

کوب حمایت اجتماعی را به میزان برخورداری از محبت، مساعدت و توجه اعضاء خانواده، دوستان و سایر افراد تعریف کرده است (کوب به نقل از صدقپور و همکاران، ۱۳۸۹). حمایت اجتماعی مکانیسمی تز ارتباطات میان فردی است که افراد را از تاثیرات تنیدگی منفی محافظت میکند (دیکر، ۲۰۰۷). حمایت اجتماعی را میتوان به هر گونه محرکی که به پیشرفت اهداف فرد حمایت شده کمک کند دانست. حمایت اجتماعی به میزان برخورداری از محبت، همراهی و توجه به اعضای خانواده، دوستان و سایر افراد تعریف شده است(سارافینو، به نقل از علی پور،۱۳۸۵).

نظریه‫ های حمایت اجتماعی

در مورد فرضیه تأثیر حمایت اجتماعی در توانمندسازی علاوه بر نظریات گفته شده از نظریه ساراسون نیز استفاده می شود در این نظریه ابعاد گوناگون حمایت اجتماعی مشخص شده اند که در تعریف عملیاتی تحقیق برای شاخص سازی از ابعاد گفته شده استفاده شده است. از آنجا که به این نظریه در مبانی نظری اشاره نشده در اینجا بطور خلاصه به این نظریه اشاره می شود.

ساراسون و دیگران حمایت اجتماعی را دارای ابعاد پنج گانه می دانند(ساراسون و ساراسون، ۱۹۹۳)

۱- حمایت عاطفی: داشتن مهارت لازم در کمک گرفتن از دیگران هنگام برخورد با دشواریها است.

۲- حمایت شبکه اجتماعی :به معنای دسترسی به عضویت در شبکه های اجتماعی است.

۳-حمایت خودارزشمندی: اینکه دیگران در دشواریها یا فشارهای روانی به وی بفهمانند که او فردی ارزشمند است و می تواند با به کارگیری تواناییهای ویژه خود بر دشواریها چیره شود.

۴-حمایت ابزاری: دسترسی داشتن به منابع مالی و خدماتی در سختیها و دشواریها گفته می شود.

۵-حمایت اطلاعاتی: میتواند اطلاعات مورد نیاز خود را برای درک موقعیت به دست آورد.

علاوه بر این از نظریه نیازهای انسانی مازلو برای تبیین فرضیه های مرتبط با امنیت اجتماعی و حمایت اجتماعی استفاده خواهد شد. مازلو، به عنوان یک روانشناس، معتقد است که پویایی و بی پایانی، تابع قانونمندی ویژهای است. وی نیازهای انسانی را نوع ویژهای از غرایز می داند که در حیوانات یافت نمی شوند. بیشتر روانشناسان درباره نیازها سخن گفته اند، اما نظریه مازلو درباره نیازها و سلسله مراتب آنها در انسان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. براساس نظریه مازلو نیازهای انسانی به ۵ دسته تقسیم می شود

۱- نیازهای فیزیولوژیکی جسمانی

۲- نیاز به امنیت و اطمینان

۳- نیازهای اجتماعی یا تعلق به دیگران

۴- نیازهای من یا صیانت ذات، نیاز به احترام

۵- نیازهای خودیابی و تحقق خویشتن

بر مبنای این چارچوب نیاز به امنیت (اشتغال، رفاه، سلامت) به عنوان یکی از عوامل اجتماعی موثر بر میزان رضایت از زندگی مورد بررسی قرار میگیرد. بر اساس این نظریه که نیازهای اجتماعی احساس تعلق به دیگران و نیاز به احترام و نیاز به تحقق خویشتن در چارچوب حمایت اجتماعی قابل بررسی می باشند(کلدی و سلحشوری، ۱۳۹۱).

مولفه های حمایت اجتماعی

حمایت اجتماعی به این مساله می‫پردازد که فرد در زندگی خود و هنگام مشکلات از همفکری و مساعدتهای اطرفیان خود( خانواده و دوستان و (…. بهره مند شود و بتواند با آنها احساس نزدیکی کند. در این تحقیق حمایت در برگیرنده کارکردهای حمایتی یعنی شکلهای متفاوت کمک و یاری است که فرد در صورت داشتن روابط اجتماعی در سطوح مختلف منابع ساختاری حمایت اجتماعی مانند پیوند قوی، شبکه های اجتماعی و عضویت گروهی می تواند از انواع مساعدتها و کمکهای عاطفی، ابزاری و اطلاعاتی برخوردارشود. حمایت عاطفی کمک گرفتن از دیگران هنگام برخورد با دشواریها است. با بررسی این شاخص به تاثیرگذاری حمایت عاطفی در توانمندی زنان توجه میشود. حمایت خودارزشمندی بدین معنی است که دیگران در دشواریها یا فشارهای روانی به وی بفهمانند که او فردی ارزشمند است و میتواند با به کارگیری توانائیهای ویژه خود بر دشواریها چیره شود. حمایت ابزاری دسترسی داشتن به منابع مالی و خدماتی در سختیها و دشواریها گفته می شود که فرد از خانواده و اطرافیان خود دریافت میکند. حمایت اطلاعاتی به این امر توجه میکند که تا چه اندازه فرد با توجه به حمایتهایی که از اطرافیان دریافت میکند می تواند اطلاعات مورد نیاز خود را برای رفع مشکلات دریافت کند. حمایت شبکه اجتماعی این نکته را در بر میگیرد که تا چه اندازه شبکه هایی که فرد در آن چه بطور رسمی و یا غیر رسمی عضویت دارد، در هنگام نیاز فرد را مساعدت و یاری می‫کنند(کلدی و سلحشوری، ۱۳۹۱). حمایت اجتماعی شامل پنج بعد می باشد، ابعاد حمایت اجتماعی شامل حمایت عاطفی، حمایت ابزاری، حمایت خودارزشمندی، حمایت اطلاعاتی و حمایت شبکه اجتماعی است. در بررسی آمار توصیفی پاسخگویان اظهار داشتهاند که به میزان زیادی از حمایت اجتماعی برخوردار هستند. ارتباط مثبت معنی داری بین« خودارزشمندی »با« توانمندسازی روانشناختی»مشاهده می شود. بدین ترتیب که با افزایش با « خودارزشمندی »،« توانمندسازی روانشناختی » نیز افزایش می یابد. و با کاهش آن « توانمندسازی روانشناختی»نیز کاهش می یابد


Decker

Di Matteo

Sarason

مشاهده پیش فاکتور ، پرداخت و دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *