مبانی نظری و پیشینه پژوهش (فصل دوم پایان نامه ارشد) سرطان

توسط | دی ۱۰, ۱۳۹۵

مبانی نظری و پیشینه پژوهش (فصل دوم پایان نامه ارشد) سرطان در ۱۶ صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

قابل ویرایش : بله

منابع : جدید و آپدیت شده

فرمت فایل : ورد

نحوه پرداخت و دریافت : بلافاصله پس از پرداخت آنلاین قادر به دانلود خواهید بود .

پشتیبانی تخصصی : ۰۹۱۹۱۸۰۹۸۳۴ ( لطفا فقط پیامک یا تلگرام )
توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

  • همرا با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
  • توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
  • پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
  • رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
  • منبع : دارد (به شیوه APA)
  • نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

قسمتی از مبانی نظری متغیر:

مفهوم سرطان

بدن انسان بیش از یک صد تریلیون سلول دارد. بجز گلبولهای قرمز خون، همه سلول های بدن هسته دارند که حاوی ماده ژنتیکی یا وراثتی است. در هر سلول سوماتیک بدن ۴۶ کروموزوم که ناقل میلیون ها ژن هستند وجود دارد. در سال ۲۰۰۳ توسط پروژه ژنوم انسانی، تمام ژنهای انسان ردیف شناسی شدند که برای اولین بار مشخص شد که فقط ۲۳۵۰۰ ژن فعال در هسته هر سلول سوماتیک است. این ژنهای فعال در حدود ۴۰۰۰۰۰ نوع پروتئین را برای بدن می­سازند که بصورت پروتئین، آنزیم، هورمون، سیتوکین و مولکول های گیرنده در بدن وجود دارند. این تنوعات مولکولی باعث تغییرات در ظاهر و داخل بدن انسان می­شود. سرطان یک بیماری ژنتیکی است که ۲۷۷ نوع بیماری را شامل می­گردد. همچنین در محیط زیستی ما بیش از یک صد هزار نوع مواد شیمیایی وجود دارد که فقط ۳۵۰۰۰ از آن آنالیز شده و حدود ۳۰۰ عدد از آنها تولید سرطان می­کنند. هنوز ۶۵۰۰۰ مواد شیمیایی باقیمانده در طبیعت آزمایش نشده است (فوگلشتاین و کینزلر، ۲۰۱۴). سرطان در نتیجه تقسیم غیرقابل کنترل سلولها بوجود می­آید که اثرات عوامل محیطی و اختلالات ژنتیکی است. چهار دسته از ژن­های کلیدی که در هدایت سلول­های سرطانی نقش دارند شامل آنکوژ نها، ژن ها مهار کننده توموری، ژن­های ترمیم کننده DNA و ژن­های مرگ برنامه­ریزی شده هستند. چنانچه یک موتاسیون ژنتیکی در سلول تولید شود، سلو لهای طبیعی از مسیر خود خارج شده و تحت تاثیر فرمانده های جدید قرار می گیرند که به سوی سلول­های سرطانی شدن پیشرفت می کنند. علاوه بر مواد شیمیایی، اشعه­های آفتاب، امواج کوتاه، ویروسها و باکتری ها هم در تولید سرطانها نقش مهمی را دارند. سرطان­ها از بدو پیدایش بشر وجود داشته اند ولی در چند دهه اخیر، پیشرفتهایی در علوم پزشکی مولکولی کامپیوتر توانسته­ایم که نه فقط علل و مکانیسم­های این بیماری مهلک را مطالعه نماییم بلکه در تشخیص زودرس و معالجه آن عملکرد بهتری داشته باشیم. در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد بیماری های سرطانی را معالجه می نماییم مخصوصا اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شوند. بیماری های سرطانی از چند طریق: جراحی، شیمی درمانی، اشعه درمانی، ایمنودرمانی، ژن درمانی و یا تلفیقی از آنها معالجه می­شوند (ویلیام و همکاران، ۲۰۱۵).

شیوع سرطان

در حال حاضر بیش از ۷ ملیون نفر در جهان در اثر ابتلا به سرطان جان خود را از دست می دهند و پیش بینی می شود که تعداد موارد جدید ابتلا تا سال ۲۰۲۰ سالانه از ۱۰ میلیون نفر به ۱۵ میلیون نفر برسد (حسن پوردهکردی، آذری، ۱۳۸۸). در سال ۲۰۱۰ بیش از ۱۴۰۰۰۰۰۰ نفر به سرطان مبتلا و در حدود ۷۰۰۰۰۰۰ یعنی ۵۰ درصد از آنها دچار مرگ شدند (پارسا، ۱۳۹۰). از سال گذشته سرطان از نظر مرگ و میر رتبه اول جهانی را داشته است. در حالی که تابحال بیماری های قلب و عروق مقام اول را به خود اختصاص می داد. بالاترین درصد سرطان ها به ترتیب عبارت از سرطان شش، سرطان معده، سرطان روده، سرطان کبد، سرطان سینه در خانم­ها و سرطان پروستات در آقایان می­باشد. بالاترین درصد سرطان در بچه­ها شامل خون، مغز و غدد لنفاوی است. بالاترین عامل خطر سرطان ازدیاد سن است. هر چه سن بالاتر رود، خطر بیشتری وجود دارد که دچار سرطان بشویم . مثلا در حدود ۷۵ درصد مردان در سن ۸۰ سالگی به سرطان پروستات مبتلا می­شوند. ۹۳درصد سرطان ها زاییده محیط زیست است، ۳۰ درصد از دود سیگار، ۳۵ درصد از رژیم غذایی، ۲۵ درصد از بیماری های عفونتی و ۱۰ درصد از اشعه­های یونی و غیریونی (فوگلشتاین و کینزلر، ۲۰۱۴).. Vogelstein

. Kinzler

. William


چگونگی شروع سرطان

سلولها دائماً توسط کاسینوژنها (مواد سرطان زا) بمباران می شوند، مواد سرطان زا به ژنهای ویژه ای (بخش هایی ازDNA که عملکرد ویژه را کنترل می کنند) که انکوژن نامیده می شوند و فرآیندهای حیاتی از قبیل تقسیم سلولی را تنظیم می کنند صدمه می زنند بیشتر ژنهای صدمه دیده ممکن است باعث شوند تا سلول به صورت غیر طبیعی عمل کرده و سرانجام سرطانی شود (رضوانی راد، ۱۳۹۴).پیشگیری های سرطان گوارش

پیشگیری اولیه

به افراد جامعه جهت کاهش خطر سرطان آموزش داده می شود. توصیه به مصرف زیاد سبزیجات تازه، غذا های حاوی فیبر فراوان شامل : غلات سبوس دار، میوه، وسبزیجات، افزایش مصرف ویتامین های A وC که در هویج، گوجه فرنگی، اسفناج، زرد آلو، مرکبات و….وجود دارند، کنترل وزن ، توقف مصرف دخانیات، کاهش مصرف الکل، اجتناب از قرارگرفتن در معرض آفتاب (رضوانی راد، ۱۳۹۴).


پیشگیری ثانویه

این مرحله شامل تشخیص بیماری قبل از بروز نشانه های آن است که با انجام آزمایشات غربالگری در افراد در معرض خطر انجام می شود (کاریناچ، ۲۰۰۹؛ به نقل از رضوانی راد، ۱۳۹۴).
مشاهده پیش فاکتور ، پرداخت و دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *