مبانی نظری و پیشینه پژوهش (فصل دو) باورهای غیرمنطقی

توسط | دی ۱۱, ۱۳۹۵

مبانی نظری و پیشینه پژوهش (فصل دو ) باورهای غیرمنطقی در ۴۰ صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

  • همرا با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
  • توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
  • پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
  • رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
  • منبع : دارد (به شیوه APA)
  • نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

قسمتی از مبانی نظری متغیر:

باور یعنی تمایل به واکنش خودآگاهانه در یک شیوه یا طریق ثابت در یک وضع خاص. از یک دیدگاه باورها به دو دسته تقسیم می شوند: الف) باورهای منطقی؛ کسانی که باور دارند در کاری موفق می­شوند، بدون شک توانایی انجام آن کار را در خود می­بینند و موفق خواهند شد. ب) باورهای غیرمنطقی؛ این باور که نیاز به حمایت و تأیید افرادی دارند که آن­ها را می­شناسند و یا به آن­ها علاقه دارند (امین پور و احمدزاده، ۱۳۹۰).

باورهای غیرمنطقی دو ویژگی اصلی دارند: ۱- توقعات خشک و تعصب آمیزی هستند که معمولاً با کلمات باید و حتماً بیان می شوند. فلسفه های خودآشفته ساز، که معمولاً حاصل این توقعات هستند و انتساب های بسیار نامعقول و بیش از حد تعمیم یافته ایجاد می کنند. برنارد باورهای غیرمنطقی را خواست ها و هدف هایی می داند که به صورت اولویت­های ضروری در می­آیند، به طوری که اگر برآورده نشوند، موجب آشفتگی می شوند. از نظر الیس فرد ضمن قبول نکردن واقعیت و جذب شدن در فرایند افکار غیرمنطقی در برتری جویی مفرط خود، مبتلا به عوارض نسبتاً شدیدی می­شود که اغلب آن را اختلال عاطفی می نامند. به عقیده وی توسل به این عقاید به اضطراب، اختلالات عاطفی و ناراحتی روانی منجر می شود (ماهفر، آسلان، نواح، احمد و جعفر، ۲۰۱۴).


پیشینه

نتایج تحقیق ریاحی، خواجه الدین، ایزدی مزیدی، عشرتی و نقدی نسب (۱۳۹۰) نشان داد که درمان حمایتی و شناختی رفتاری بر سلامت روان و باورهای غیرمنطقی مادارن دارای کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم موثر بوده است.

حمیدی و محمدحسینی(۲۰۱۰) در تحقیق خود دریافتند که بین باورهای غیرمنطقی و سازگاری عاطفی، شناختی، هیجانی و تحصیلی ارتباط معنادار وجود دارد.

حمیدی و شیرازی مطلق (۲۰۱۰) در تحقیق خود دریافتند که بین افرادی که دچار اختلال وسواس اجباری هستند و افراد عادی در باورهای غیرمنطقی و مکانیسم های دفاعی تفاوت معنادار وجود دارد.

موسوی، هزاردستان، آتش پور و مرکی (۲۰۱۲) در تحقیق خود که با هدف مقایسه تکانش پذیری و باورهای غیرمنطقی افراد دارای اختلال وسواس اجباری و افراد عادی بود، دریافتند که در باورهای غیرمنطقی بین آنها تفاوت معنادار حاصل نشد ولی در تکانش پذیری بین دو گروه اختلاف معنادار بدست آمد.

مشاهده پیش فاکتور ، پرداخت و دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *